Dowiedz się, jak wypełnić i rozliczyć PIT-38

PIT-38 to zeznanie, które jest przeznaczone do wykazania dochodów związanych z przychodami kapitałowymi. Zastanawiasz się, jak wypełnić i rozliczyć PIT-38? Proces ten jest prosty i wystarczy tylko kilka kroków, abyś zrobił to poprawnie.

 

Kto musi wypełnić PIT-38?

Dla kogo PIT-38? Jeśli w ubiegłym roku podatkowym miałeś dochody związane z kapitałami pieniężnymi, powinieneś złożyć deklarację PIT-38. Podział tych przychodów możemy wyodrębnić na objęcie i odpłatne zbycie:

  1. Objęcie:
  • udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną,
  • wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny (inny niż przedsiębiorstwo bądź jego część).
  1. Odpłatne zbycie:
  • papierów wartościowych,
  • pożyczonych papierów wartościowych,
  • pochodnych instrumentów finansowych (jak kontrakty i swapy),
  • udziałów w spółkach mających osobowość prawną.

Dochód pochodzący ze zbycia papierów wartościowych podlega opodatkowaniu. Nawet, gdy Twój przychód będzie wynosił 0, musisz także złożyć PIT-38 (może się tak zdarzyć w przypadku rozliczenia transakcji za pomocą umowy cywilnoprawnej).

Pamiętaj, że istnieje wyjątek od złożenia deklaracji PIT-38. W przypadku, gdy Twoje dochody kapitałowe pochodzą z własnej działalności gospodarczej, najczęściej rozliczasz się wtedy przez PIT-36 lub PIT-36L.

 

Jak wypełnić i rozliczyć PIT-38?

Nie wiesz, jak wypełnić PIT-38? Z pozoru jest to czynność, która niepokoi wiele osób. Faktycznie potrzebujesz niewiele, aby dać sobie z tym radę. Powinieneś zebrać informację potrzebne do sporządzenia PIT-8C. Następnie przekaż je do biura maklerskiego, z którego korzystasz. Zostanie do Ciebie odesłany formularz PIT-8C. Pamiętaj o tym, że nawet jeśli ten dokument do Ciebie nie dotrze, musisz złożyć PIT-38. Jeżeli tego nie zrobisz, musisz liczyć się z konsekwencjami skarbowymi.

Zwróć uwagę na pola A i B w deklaracji. Dane na nich muszą się zgadzać. Równie ważne są pola o numerach 45 i 46 w PIT-8C. Gdy kwoty są prawidłowe, przepisujesz je do rubryk 20 i 21 w PIT-38.
Musisz posiadać rachunki, wyciągi i umowy dotyczące PIT-38.

 

Deklaracja PIT-38 – Formy składania

Myślisz o tym, jak rozliczyć PIT-38, aby zwrot podatku przyszedł możliwie szybko? Istnieje kilka sposobów na złożenie PIT-38. Możesz wypełnić formularz ręcznie i złożyć go osobiście w urzędzie skarbowym lub wysłać go pocztą.

Wygodniejszym ze sposobów jest złożenie go przez internet. Potrzebujesz tylko danych do uzupełnienia PIT-38 i posiadać podpis elektroniczny. Deklarację wyślesz w kilka minut bez wychodzenia z domu. System pokieruje Cię i wskaże pola, które masz wypełnić. Gdy wszystko będzie gotowe, Twoja deklaracja zostanie wysłana do odpowiedniego urzędu, a Ty otrzymasz potwierdzenie jej otrzymania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie