PIT-36L za 2018 rok. Jak go rozliczyć w 2019?

Zeznanie podatkowe musi złożyć każdy, kto osiągnął w poprzednim roku podatkowym jakikolwiek dochód. W zależności od rodzaju przychodów i formy opodatkowania, należy wybrać odpowiednią deklarację. Osoby, które rozliczają się liniowo, powinni wypełnić PIT-36L.

 

Dla kogo PIT-36L?

Opodatkowanie przychodów co do zasady odbywa się na zasadach ogólnych według tak zwanej skali podatkowej. Rozliczać się liniowo mogą tylko ci z podatników, którzy odpowiednio wcześniej wybrali taką formę. Oznacza to, że do 20 stycznia roku podatkowego złożyli na piśmie oświadczenie o wyborze rozliczania się na PIT-36L. Taki sam wniosek można też złożyć podczas zakładania własnej działalności gospodarczej, tj. we wniosku rejestracyjnym CEIDG-1.

Od powyższej reguły istnieją oczywiście wyjątki. Z PIT-36L nie mogą skorzystać:

  • osoby, które prowadzą działalność gospodarczą samodzielnie,
  • osoby, które uzyskują przychody z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej odpowiedzialności prawnej…

…a jednocześnie uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

 

Co to znaczy, że podatek jest liniowy?

Rozliczanie się na druku PIT-36L jest zastrzeżone dla osób, które rozliczają się podatkiem liniowym. Dlaczego dokonują takiego wyboru? Dlatego, że jest to dla nich korzystniejsze, lub prostsze. Podatek liniowy wybierają Ci, którzy osiągają wysokie dochody z prowadzonej działalności gospodarczej. Dzięki temu nie muszą zważać na progi podatkowe, a płacą jednolitą stawkę 19 % bez względu na wysokość przychodów.

Uwaga! Wybór podatku liniowego oznacza, że korzystanie z większości ulg podatkowych będzie niemożliwe. Do rozliczenia w ramach PIT-36L pozostają jedynie składki ZUS, ulgi na działalność badawczo-rozwojową, składki na ubezpieczenie zdrowotne i ulgi na IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

W ramach podatku liniowego nie można też łączyć w rozliczeniu kilku źródeł przychodów. Co to oznacza? Jeśli uzyskujesz przychody z prowadzonej działalności gospodarczej a dodatkowo jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, musisz do końca kwietnia złożyć dwa PIT-y: PIT-36L i PIT-37.

 

Jak złożyć PIT-36L?

PIT-36L składa się w ten sam sposób i tymi samymi drogami jak pozostałe druki deklaracji podatkowych. Można więc po prostu wypełnić go samodzielnie: najpierw wydrukować, potem wypełnić i zanieść do odpowiedniego urzędu skarbowego. Można też wysłać wypełniony papier pocztą – w tym przypadku pamiętaj, by wybrać przesyłkę poleconą z potwierdzeniem nadania.

Jednak najprostszym sposobem jest wypełnienie PIT-36L w programie do rozliczania PIT online. Z tego sposobu korzysta coraz więcej osób. Program wskazuje pola, które trzeba wypełnić, sam oblicza kwoty i sprawdza, czy dane są poprawne. Dzięki temu trudno się pomylić.

Wypełnienie PIT-36L online trwa zaledwie kilka minut, a jedyne, co podatnik musi mieć przy sobie korzystając z aplikacji to podstawowe dane osobowe i kwota przychodu z poprzedniego roku podatkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie