
Skala podatkowa. Kiedy jest najbardziej opłacalna i czy każdy może z niej skorzystać?
Wybór formy opodatkowania jest jednym z ważniejszych, jakich musi dokonać przedsiębiorca, zakładając własną działalność gospodarczą. Ma kilka możliwości, a jedną z najpopularniejszych jest skala podatkowa. Na jakiej zasadzie wygląda wówczas rozliczanie się z urzędem skarbowym? Zobacz, czy zadeklarowanie tej formy będzie dla Ciebie opłacalne i do kiedy możesz to zrobić.
Podatek na zasadach ogólnych, czyli skala podatkowa
Skala podatkowa to jedna z opcji form opodatkowania, jaką może wybrać każdy przedsiębiorca – zarówno na etapie zakładania firmy, jak i jej prowadzenia. Skalę nazywa się również podatkiem na zasadach ogólnych. Jest to nic innego, jak wzór, na podstawie którego określa się wysokość podatku, którą za dany rok musi opłacić podatnik. Stawki podatku rosną wraz z przekraczaniem ustalonych ustawowo progów.
Skala podatkowa to nie jedyna forma opodatkowania. Poza nią, przedsiębiorcy do wyboru mają również:
- podatek liniowy,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
- kartę podatkową.
Kiedy skala podatkowa się opłaca?
Już na etapie zakładania działalności przedsiębiorca może wybrać, według jakiej formy opodatkowania chce rozliczać swoją firmę. Zrobi to w formularzu CEIDG-1, w polu 18. Skala podatkowa to dla wielu podatników najkorzystniejsza opcja rozliczania się z urzędem skarbowym. Dzięki temu mają możliwość:
- korzystania z ulg podatkowych,
- niepłacenia podatku, jeśli nie osiągną w danym roku dochodu lub dochód nie przekroczy 8000 zł,
- rozliczania się na wspólnym druku z małżonkiem,
- rozliczania się jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
- odliczania kosztów uzyskania przychodu,
- skorzystania z kredytu podatkowego
Skala podatkowa to nie tylko zalety. Nie będzie opłacalna dla przedsiębiorców, którzy osiągają wysokie roczne dochody. W ich przypadku rozliczenie będzie odbywać się według 32% stawki. Przy wyborze skali podatkowej należy liczyć się też z obowiązkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych lub księgi przychodów i rozchodów w przedsiębiorstwie.
Wybór i zmiana formy opodatkowania
Jeżeli skala podatkowa wydaje Ci się najkorzystniejszym rozwiązaniem, możesz dokonać jej wyboru już na etapie rejestracji firmy. Później zrobisz to w każdym roku podatkowym – do 20 stycznia. W swoim urzędzie skarbowym należy złożyć dokument, w którym oświadcza się rezygnację z dotychczasowej formy opodatkowania i wybór skali podatkowej. Pisma nie trzeba składać co roku. Jednorazowe oświadczenie obowiązuje do czasu kolejnej zmiany.