Wypełnij PIT-36 w kilka minut

PIT-36 to jedno z najczęściej składanych zeznań podatkowych. Po deklarację sięgają podatnicy, którzy rozliczają się według skali podatkowej (18 i 32%). Obejmuje to między innymi przedsiębiorców, osoby uzyskujące przychody z najmu, a także takie, które rozliczają się jednocześnie z prowadzenia działalności gospodarczej i pracy na etacie. Zobacz, czy dotyczy Cię rozliczanie się na deklaracji PIT-36 i jak najszybciej ją wypełnić.

 

Kiedy rozliczać się na PIT-36?

Wykaz sytuacji, w których do urzędu skarbowego należy złożyć PIT-36 znajdziesz w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Takie zeznanie powinieneś złożyć, jeżeli w roku, za który rozliczasz się z fiskusem, uzyskałeś przychody:

  • z tytułu najmu, dzierżawy, podnajmu, poddzierżawy lub umów o podobnym charakterze,
  • ze źródeł, z których opłacałeś zaliczki na podatek samodzielnie,
  • ze źródeł przychodów spoza terytorium kraju,
  • z innych źródeł opodatkowanych na ogólnych zasadach – w przypadku, gdy ani płatnik, ani podatnik nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy.

Powinieneś rozliczyć się na druku PIT-36 również, jeśli w poprzednim roku prowadziłeś:

  • pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach,
  • działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach.

Kto jeszcze rozlicza się na PIT-36?

Jako podatnik powinieneś rozliczać się za pomocą PIT-36 również w innych przypadkach. Ta deklaracja dotyczy Cię również, jeśli rozliczasz się z urzędem skarbowym na wspólnym zeznaniu podatkowym. Jeżeli jeden z małżonków w przypadku samodzielnego rozliczenia wypełniałby PIT-36 (bo przykładowo prowadzi działalność gospodarczą), wtedy wspólne rozliczenie również powinno być wypełnione na tej deklaracji.

Ten typ zeznania składają też podatnicy, którzy samodzielnie wychowują dziecko – niezależnie od tego, czy są jego rodzicami, czy opiekunami prawnymi. Dotyczy to panien, kawalerów, wdów, wdowców, rozwódek, rozwodników, osób pozostających w separacji oraz jeśli małżonek odbywa karę więzienia lub został pozbawiony praw rodzicielskich. Nawet jeśli samodzielnie składałbyś PIT-37, w takim przypadku masz możliwość rozliczenia się w ramach PIT-36.

 

Wypełnij deklarację w 5 minut

Jeśli wiesz już, że powinieneś wybrać PIT-36 do rozliczenia się z urzędem skarbowym, teraz pora na wypełnienie deklaracji. Najszybszą metodą będzie wypełnienie PIT przez internet. Dlaczego warto wybrać ten sposób? Przede wszystkim – nie marnujesz czasu na kolejki w urzędzie – zeznanie wypełnisz szybko bez wychodzenia z domu. Nie popełnisz też błędów – system sprawdza poprawność danych i w razie wykrytych pomyłek – nie zatwierdza zeznania.

Aby złożyć PIT przez internet, przygotuj kilka danych:

  • imię i nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • numer PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu za poprzedni rok (jeśli nie rozliczałeś się z urzędem, wpisz „0”).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie