Darowizna kościelna

Darowizna kościelna – jak skorzystać z ulgi podatkowej?

Przeznaczasz własne środki na remont kościoła, a może wspomagasz kolonię wypoczynkową dla potrzebujących dzieci? Jest to darowizna kościelna. Wydatki przeznaczone na kult religijny lub cele charytatywno-opiekuńcze to darowizny rozliczane na innych warunkach. Dowiedz się, jak skorzystać z ulgi podatkowej.

Podział darowizn kościelnych

Darowizny kościelne mogą być podzielone na dwie grupy:

  • darowizny na cele kultu religijnego,
  • darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze Kościoła Katolickiego lub Kościołów uprawnionych na podstawie umów.

Darowizna kościelna nie musi być przekazywana wyłącznie w formie pieniężnej. Może być to również świadczenie w naturze np. paleta cegieł na budowę kościoła.

Darowizna kościelna na cele kultu religijnego zmniejszy Twój podatek

Jeśli przeznaczasz środki na cele kultu religijnego, pamiętaj o ich możliwości odliczenia od dochodu. Mowa tu o całej kwocie darowizny. Nie może ona przekroczyć 6% całkowitej wartości Twojego dochodu. Wartość ta jest obliczana na podstawie wszystkich datków. Tak więc, gdy dajesz więcej niż jedną darowiznę, musisz pamiętać o zsumowaniu wszystkich kwot.

Przekazując darowiznę, musisz wskazać jej cel. Możesz opisać go szeroko np. „darowizna na cele kultu religijnego” lub napisać konkretnie, na co przeznaczasz swoje środki np. „darowizna na odnowienie ołtarza”.

Darowizna kościelna na cele charytatywne i opiekuńcze

Warto wiedzieć, że darowizna kościelna może być odliczona w całości od dochodu. Niezależnie od jej kwoty. Zobacz, co wchodzi w skład działalności charytatywno-opiekuńczej.

Może to być m.in.:

  • organizowanie pomocy osobom dotkniętym klęskami żywiołowymi i epidemiami,
  • prowadzenie żłobków, schronisk i burs,
  • prowadzenie zakładów dla starców, sierot, osób upośledzonych fizycznie lub umysłowo,
  • organizowanie pomocy w zakresie ochrony macierzyństwa.

Wymagane dokumenty do rozliczenia darowizny

Darowizna kościelna powinna być rozliczona na podstawie formularza PIT-O. Powinieneś go dołączyć do deklaracji w urzędzie skarbowym.

W części D napisz następujące dane:

  • wartość darowizny,
  • wartość odliczenia,
  • dane identyfikujące obdarowanego.

Pamiętaj, że nie masz obowiązku załączania dowodów wpłat. Powinieneś je okazać w przypadku wezwania z urzędu skarbowego.

W celu zwolnienia z opodatkowania Twoja darowizna powinna zostać pokwitowana przez osobę kościelną. W ciągu dwóch lat musi też ona sporządzić sprawozdanie o przeznaczeniu środków bądź przedmiotów z darowizny na wyznaczony cel.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie