pit przedsiębiorcy

Jesteś przedsiębiorcą? Zobacz jakie zeznanie roczne PIT powinieneś złożyć.

Polskie prawo podatkowe proponuje właścicielom firm aż 4 różne formularze PIT. Przedsiębiorcy muszą wybrać ten, który jest zgodny z ich metoda rozliczania przychodów, jakie przynosi prowadzona działalność. Do wyboru mają: PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-16A. W jakim terminie należy je składać i czym się różnią? Zobacz, który z nich powinieneś wybrać.

PIT przedsiębiorcy – dobierz go do formy opodatkowania

Osoby zakładające działalność gospodarczą czy spółkę cywilną, mają prawo do wyboru metody rozliczania swoich przychodów w czasie trwania roku podatkowego. Do wyboru mają jedną z form:

  • Rozliczanie przychodów na ogólnych zasadach według skali podatkowej. Przedsiębiorcy, którzy wybrali tę formę rozliczenia, składają zeznanie roczne na dokumencie PIT-36.
  • Właściciele firm mogą rozliczać swoje przychody na zasadach podatku liniowego ze stałym oprocentowaniem 19%. Przedsiębiorcy rozliczający się w ten sposób, składają zeznanie na dokumencie PIT-36L.
  • Przedsiębiorcy mogą się rozliczać ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W takim przypadku wybierają zeznanie PIT-28.
  • Czwarta metoda rozliczania to karta podatkowa. Przedsiębiorca, który wybrał tę metodę, składa rozliczenie na formularzu PIT-16A.

PIT-36 – co zawiera?

Formularz PIT-36 jest dla podatników, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych. Wybierając ten PIT, przedsiębiorcy mogą wykazywać na nim jedynie dochody pochodzące ze źródeł objętych podatkiem progresywnym. Ostateczny termin składania dokumentu PIT-36 to 30 kwietnia.

PIT-36 mogą wybrać przedsiębiorcy, którzy:

  • mają przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej,
  • uzyskują dochody z tytułu dzierżawy, poddzierżawy, najmu czy podnajmu, opodatkowane skalą podatkową,
  • ich działalność obejmuje prowadzenie działów specjalnej produkcji rolnej, opodatkowanej zgodnie ze skalą podatkową.

Masz wyższe dochody, wybierz PIT-36-L

PIT-36L przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy czerpią dochody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, oraz zdecydowali się na odliczanie podatku dochodowego na zasadach podatku liniowego z zastosowaniem stałej stawki 19%. Docenią ten rodzaj rozliczenia PIT przedsiębiorcy, którzy uzyskują wyższe dochody, które gdyby rozliczali na zasadach ogólnych, to podlegaliby skali 32%, a nie 18%.

Wybierając PIT-36L, należy pamiętać, że na tym formularzu nie można skorzystać z kwoty wolnej od podatku oraz nie wolno rozliczać się wraz z małżonkiem.

PIT-28 – termin i informacje

Deklaracja PIT-28 jest dla przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową spółkę cywilną lub działalność gospodarczą. Składa się go w urzędzie do końca stycznia. Trzeba o tym pamiętać, wybierając ten rodzaj formularza PIT – przedsiębiorcy rozliczający się na tym zeznaniu, muszą pozbierać wszystkie ważne informacje, dotyczące rozliczenia, na początku roku.

Ważną informacją dla osób wybierających rozliczenie na formularzu PIT-28, jest fakt, że mogą pomniejszyć wartość dochodu o te same odliczenia i ulgi, co przedsiębiorcy wybierający opodatkowanie na zasadach ogólnych. Nie dotyczy to jednak ulgi od nowych technologii. Wykazany podatek, można jednak pomniejszyć o zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne, a także ulgę abolicyjną.

PIT-16A – jak jest naliczany ryczałt?

Zeznanie PIT-16A jest dla przedsiębiorców, którzy wybrali rozliczenie oparte na opłacaniu stałego miesięcznego ryczałtu. Od czego zależy wysokość ryczałtu? Na wysokość tej kwoty wpływa ilość zatrudnionych osób w firmie, rodzaj działalności gospodarczej oraz wielkość miejscowości, gdzie jest prowadzona działalność. Na tym formularzu, przedsiębiorca wykazuje wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne. Podana kwota jest odliczana od składanej karty podatkowej, którą przedstawia się w poszczególnych miesiącach całego roku podatkowego.

Do kiedy trzeba złożyć to zeznanie PIT? Przedsiębiorcy rozliczający się na formularzu PIT-16A, mają czas na jego złożenie do końca stycznia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie