Podatki 2018/2019 – nowa kwota wolna od podatku

Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in, elementum id enim. Cras ultricies ligula sed magna dictum porta.

Wyższa kwota wolna od podatku, zapomogi i dofinansowania zwolnione z podatku, czyli wszystko co musisz wiedzieć o podatkach nim wypełnisz PIT przez internet.

Zmiana w przepisach, której nie da się przeoczyć to nowe określenie kwoty wolnej od podatku. Teraz wynosi ona 8001 złotych choć wcześniej obowiązywała kwota 6 001 złotych. Ale nie tylko tę zmianę należy uwzględnić podczas rozliczania PIT online.

 

PIT przez internet? O tym warto wiedzieć:

Warto zwrócić uwagę na nowe zapisy podatkowe. Te są bardziej łaskawe dla wynajmujących mieszkania. Ci bowiem mogą odpisać od podatku m.in. kwotę zaległego im czynszu z tytułu najmu lokalu mieszkalnego plus odsetki od tej kwoty.

Możliwe jest także odliczenia od podatku wynagrodzenia za udzielanie pomocy służbom państwowym czy kwoty świadczenia uzyskanego z tytułu uczestniczeniem w nieodpłatnych szkoleniach z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej.

 

Kwota wolna od podatku: najważniejsze punkty

  • Rodzice małych dzieci ucieszą się z wprowadzonych zmian. Do te pory można było odliczyć dopłaty na opiekę na dzieci, ale kwoty były niższe i uzależnione od rodzaju opieki (żłobek czy przedszkole). Teraz procedurę uproszczono. Generalnie rodzice mogą odliczyć dopłatę za opiekę na dzieci o ile kwota ta nie przekracza tysiąca złotych miesięcznie na dziecko i o ile nie jest finansowana z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
  • Odliczyć od podatku można również dopłaty do wyjazdu dzieci do lat 18 na kolonie, do sanatorium lub na rehabilitację. Odliczamy całą kwotę, jeśli pieniądze pochodzą z funduszu socjalnego lub ZFŚS, jeśli z innego źródła, odpisać można kwotę do 2 tys. złotych. Wcześniej zaś było to zaledwie 760 zł.
  • Zapomogi z tytułu śmierci, długotrwałej choroby czy klęski żywiołowej odliczane są w całości, jeśli środki pozyskaliśmy z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych(ZFŚS), czy funduszu związków zawodowych. Z innych źródeł odliczyć można kwotę do 6 tys. złotych.
  • Odpisowi od podatku podlegają również świadczenia, które uzyskali studenci odbywający praktyki zawodowe o ile skierowała je na nie uczelnia.
  • Kwotę wolną od podatku uzyskują również emeryci i renciści pobierający świadczenia, ale tylko do kwoty 3 tys. złotych.
  • Odliczeniu od podatku PIT podlega również świadczenie do 3 tys. złotych przyznawane dla rodzin zmarłych pracowników, emerytów lub rencistów.
  • Opodatkowaniu nie podlega wygrana w konkursie, do kwoty 2 tys. złotych. Wcześniej próg stanowiła kwota już 760 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie