Rozliczenia podatkowe – po co mi PIT-11?
Polski system podatkowy nakazuje rozliczanie formularza PIT-36 i PIT-37 do dnia 30 kwietnia. Jakie dane należy podać w tych zeznaniach? Odpowiedzią jest PIT-11, bo to w nim znajdują się informacje, na podstawie których rozlicza się zeznanie podsumowujące rok podatkowy.
Co znajdziesz w druku PIT-11?
PIT-11 to dokument sporządzany przez płatnika, czyli: zleceniodawcę, pracodawcę lub ZUS. Znajdują się w nim informacje dotyczące przychodów, dochodów i kosztów uzyskania przychodów przez okres całego roku podatkowego. W formularzu PIT-11 można sprawdzić także informacje o składkach, które zostały pobrane w danym roku podatkowym oraz sumę zaliczek pobranych na rzecz podatku dochodowego od osób fizycznych.
PIT-11 jest niezbędny do rozliczenia zeznania rocznego przez osoby wypełniające formularze PIT-36 i PIT-37. To właśnie z tego druku wystawionego przez płatnika pobiera się informacje do zeznań. Wszystkie formularze PIT-11 składają się z tabel, które mają ponumerowane pola. Dzięki temu systemowi oznaczania podatnik dowiaduje się, co ma wpisać w danym polu swojego zeznania. Instrukcja wypełniania PIT-ów znajduje się w urzędzie skarbowym (w formie papierowej), dostępna jest także na stronie internetowej tego urzędu.
Proste i szybkie składanie zeznań podatkowych – czy jest możliwe?
Dzięki cyfryzacji polskiego systemu podatkowego formularz PIT można rozliczyć przez internet. Wystarczy pobrać program służący do rozliczania zeznań podatkowych i wybrać odpowiedni formularz obowiązujący danego podatnika (inny dla osoby pracującej na etacie, a inny dla osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą).
Następnym krokiem jest wypełnienie elektronicznego dokumentu, zgodnie z instrukcjami, jakie daje program. Po wypełnieniu formularz można wysłać do rozliczenia – to również można zrobić za pośrednictwem programu jednym kliknięciem. Na koniec podatnik musi pobrać potwierdzenie złożenia PIT-u wygenerowane przez system. Stanowi ono dowód na złożenie zeznania terminowo. Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać, to ostateczna data złożenia zeznania rocznego PIT-36 i PIT-37 na podstawie druku PIT-11 – jest to dzień 30 kwietnia danego roku. Składanie zeznań podatkowych jest obowiązkiem w Polsce. Nie dopełnienie go wiąże się z karami finansowymi.
PIT-11 – jak długo go przechowywać?
PIT-36 czy PIT-37 to dokumenty, które musisz przesłać do urzędu skarbowego. Co jednak zrobić z drukiem PIT-11? Polskie prawo podatkowe nakazuje przechowywanie tego dokumentu przez 5 lat, licząc od kalendarzowego końca roku, w którym nastąpiło rozliczenie. Po upływie tego czasu PIT-11 można zniszczyć lub wyrzucić. Lepszym rozwiązaniem jest zniszczenie dokumentu np. w niszczarce, a nie wyrzucanie do kosza na śmieci, ponieważ znajdują się tam dane osobowe podatnika, które nie powinny trafić w niepowołane ręce.
Przechowywanie druku PIT-11 jest przydatne, gdy chcesz rozliczyć i złożyć zeznanie roczne przez internet. Po uzupełnieniu danych osobowych oraz wszystkich kwot program do rozliczania chce zweryfikować tożsamość podatnika za pomocą danych autoryzujących. Należy do nich między innymi kwota dochodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym wykazana w druku PIT-11 z ubiegłego roku rozliczeniowego.