Twój e-PIT – jakie nowości przyniesie rok 2019?
Ministerstwo Finansów w 2019 roku wprowadza rozwiązanie, które ma na celu uproszczenie procedury rozliczania i składania zeznań podatkowych. Osoby, które skorzystają z tego udogodnienia, to podatnicy rozliczający PIT-37 i PIT-38 za rok podatkowy 2018. Na czym polega ta nowość w polskim systemie podatkowym.
Twój e-PIT – urząd wypełni zeznania za podatników
W związku z coraz większym zainteresowaniem dotyczącym składania PIT-ów droga elektroniczną (w 2018 roku 2/3 wszystkich PIT-ów stanowiły te złożone przez internet) Ministerstwo Finansów wprowadza ułatwienie, które zaoszczędzi nerwy i czas podatników. Od 2019 roku to Krajowa Administracja Sądowa wypełni za podatników zeznania roczne – dotyczy to osób rozliczających się na formularzu PIT-37 lub PIT-38. Usługa ta to Twój e-PIT.
Co daje ta usługa podatnikowi? Zwalnia go z obowiązku samodzielnego wypełniania zeznania rocznego oraz dostarczania wygenerowanego dokumentu do urzędu skarbowego. Co więcej, podatnik może zweryfikować i ingerować w podane tam informacje lub nie podejmować żadnego działania.
PIT wypełniony przez urząd – jakie możliwości ma podatnik?
Od 15 lutego 2019 Krajowa Administracja Skarbowa udostępnia wypełnione PIT-y. Znajdują się w nich informacje pochodzące z zeznania z zeszłego roku podatkowego i informacje wykazane przez płatników oraz dane z rejestrów zewnętrznych instytucji.
Co może zrobić podatnik z tak wypełnionym PIT-em?
- Podatnik nie musi podejmować żadnego działania. W takim przypadku wygenerowany PIT jest wysyłany do urzędu zgodnie z terminem składania rozliczeń.
- Podatnik może zobaczyć PIT i zweryfikować dane, następnie je zaakceptować i bez zmian wysłać do urzędu (za pośrednictwem tej usługi).
- Podatnik może zmodyfikować wykazane w zeznaniu dane np. dopisać brakujące odliczenia, jakie mu przysługują w danym roku. Po wprowadzeniu zmian może zaakceptować i wysłać dokument.
- Podatnik może dopisać do PIT-u organizacje pożytku publicznego, na którą odda swój 1% podatku.
- Podatnik może zrezygnować z PIT-u wygenerowanego przez urząd i rozliczyć się w taki sposób, jak chce – klasycznie, czyli wypełniając papierowy druk i złożyć go w urzędzie, lub elektronicznie, czyli za pomocą programu do wypełniania zeznań wprowadzić dane do PIT-u i wysłać do urzędu (ta możliwość jest oczywiście szybsza i niwelują ilość występujących błędów, ponieważ instrukcje podawane przez program są proste).
Od 2020 roku z tego uproszenia będą mogły skorzystać także osoby prowadzące działalność gospodarczą, czyli wypełniające zeznania PIT-36 i PIT-36L.