ulgi dla twórców

Dochód ze sprzedaży nieruchomości w rozliczeniu PIT

Podatnicy uzyskujący dochody z tytułu sprzedaży nieruchomości, powinni rozliczyć się na formularzu PIT-39. Podatek od sprzedaży nieruchomości, jaki należy uregulować w tym wypadku, jest określony w przepisach prawa podatkowego. Warto zastanowić się nad datą zbycia domu – może ona wpłynąć realnie na zysk lub stratę finansową. Zobacz, jak korzystnie sprzedać nieruchomość.

Podatek od sprzedaży nieruchomości – co należy ująć w PIT

Podatnicy często zastanawiają się nad tym, czy każda sprzedaż nieruchomości, wiąże się z jej rozliczeniem w PIT. Dzięki tej wiedzy można zaoszczędzić wiele nerwów i nieprzyjemnych sytuacji finansowych z urzędem skarbowym. Podatek od sprzedaży nieruchomości należy zapłacić w sytuacji sprzedaży:

  1. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  2. nieruchomości lub jej części,
  3. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego,
  4. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  5. udziału w nieruchomości.

Zbycie nieruchomości wiąże się z koniecznością zapłaty podatku w wysokości 19%. Warto dodać, że odprowadza się go od dochodu ze sprzedaży. Oznacza to, że przychód może zostać pomniejszony o ewentualne koszty. Pomniejszenie podatku może dotyczyć wydatków związanych z remontem wykonanym w celu sprzedaży, prowizjami dla pośrednika czy kosztami nabycia nieruchomości.

Co w przypadku, gdy cena zbycia jest równa lub niższa od ceny zakupu? W tej sytuacji podatnik nie ponosi dodatkowych kosztów. Rozliczenia od potocznie zwanego podatku od wzbogacenia należy wykonać poprzez arkusz PIT-39.

Sprzedaż mieszkania po upływie 5 lat – podatek nienależny

Nie każda osoba sprzedająca dom ma obowiązek zapłaty podatku po zbyciu nieruchomości. Istnieją sytuacje, w których nie musi tego robić.

Najłatwiejszym sposobem na uniknięcie podatku od sprzedaży nieruchomości jest upłynięcie 5 lat pomiędzy datą nabycia a datą sprzedaży mieszkania. W tym wypadku wystarczy tylko powiadomić urząd skarbowy o dokonanej transakcji. Trzeba pamiętać o tym, że mowa tutaj o 5 latach podatkowych, a nie kalendarzowych. Przykładowo mieszkanie zakupione w kwietniu 2013 roku, może zostać sprzedane bez naliczenia podatku od dnia 1 stycznia 2019 roku.

Pieniądze zainwestowane we własne cele mieszkaniowe

Co w przypadku, gdy nieruchomość została już sprzedana lub podatnik nie może czekać na upływ 5 lat?

Istnieje sposób na uniknięcie zapłaty podatku. Środki otrzymane ze sprzedaży należy przeznaczyć na tak zwane własne cele mieszkaniowe. Co wchodzi w skład tych wydatków? Może to być:

  • nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
  • zakup budynku mieszkalnego,
  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
  • remont posiadanego mieszkania,
  • splata kredytów hipotecznych, które zostały zaciągnięte pod sprzedaż nieruchomości.

Należy pamiętać o tym, że podatek od sprzedaży nieruchomości w tym wypadku będzie nieobowiązkowy, gdy na cele mieszkaniowe zostanie wydana cała kwota z transakcji. To znaczy, że od niewykorzystanej sumy należy zapłacić podatek wraz z odsetkami. W 2018 roku kształtowały się one na poziomie 8%. Na wydatek środków ze sprzedaży masz 2 lata, dlatego podatnicy nie muszą spieszyć się z decyzją o przeznaczeniu pieniędzy na poszczególne cele.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie