Jak mam złożyć PIT za granicą? Najbezpieczniejszy sposób rozliczenia

W czasach otwartych granic i swobody przepływu gospodarczego, coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazdy i pracę za granicą. Gdy odległy kraj zajmuje coraz ważniejsze miejsce w życiowej hierarchii, pojawiają się różne dylematy dotyczące formalności. Jednym z nich jest obowiązek podatkowy. Kiedy i jak rozliczyć PIT za granicą?

 

Obowiązek płacenia podatków w Polsce

Obejmuje on każdego polskiego rezydenta, czyli osoby, która na stałe mieszka w naszym kraju. Wśród obywateli jest jednak coraz więcej tych, którzy jeżdżą do pracy za granicę. Gdzie przebiega granica między koniecznością rozliczenia się w Polsce a płaceniem podatków za granicą?

 

Rezydencja podatkowa

To pojęcie jednoznacznie odpowiada na wszelkie niejasności. Po pierwsze, w kraju rozliczają się osoby, które przebywają tu dłużej niż przez 183 dni w roku. Jeśli jednak więcej czas spędzają za granicą, pod uwagę brane jest ich centrum interesów osobistych lub gospodarczych. Co to znaczy? Rozliczasz się z polskim urzędem, jeśli to tutaj mieszka twoja żona, mąż, dzieci inni bliscy oraz jeśli masz tu nieruchomość lub stałe inwestycje.

Jesteś studentem i wyjechałeś na praktyki zawodowe lub do wakacyjnej pracy tymczasowej? Także pozostajesz podatnikiem polskim.

To nie koniec. Możesz rozliczać się w ramach polskiego systemu nawet, jeśli nie spełniasz powyższych warunków! Brane są wtedy pod uwagę rodzaj przychodów, które osiągasz.

Nierezydenci, którzy rozliczają PIT w Polsce to te osoby, które:

– osiągają przychody z wynajmu nieruchomości w kraju,

– lub otrzymują polskie wynagrodzenie,

– lub rozliczają się wspólnie z małżonkiem (z czego jedno z nich jest objęte nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a drugie mieszka na terenie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Konfederacji Szwajcarskiej, albo oboje mieszkają na terenie UW, EOG lub KS) i w Polsce zarabiają więcej niż wynosi 75% wspólnego całkowitego przychodu rocznego.

 

Jak zapłacić polski podatek za granicą?

Jeśli należysz do którejś z wymienionych wyżej grup, musisz rozliczyć się z polskim fiskusem. Bardzo prawdopodobne jest jednak, że zwyczajnie nie ma Cię w kraju, gdy przychodzi czas wypełniania i wysyłania PIT-ów. Co w tej sytuacji? Jak rozliczyć PIT za granicą?

Możesz to zrobić na dwa sposoby: nowoczesny i staromodny. Wysyłanie wydrukowanego i wypełnionego ręcznie PIT-a pocztą zdecydowanie jest tym drugim. Nie daje pewności, że dokument dotrze do adresata, a dodatkowo wydłuża czas oczekiwania na zwrot podatku.

My radzimy skorzystać z nowoczesnych, niezawodnych i darmowych programów do rozliczeń PIT online. Aplikacja nie tylko sama dokona wszystkich obliczeń, ale też potwierdzi, że dokument wpłynął na serwer urzędu. I wszystko w kilka minut. To zdecydowanie najlepszy sposób, by wysłać PIT za granicą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie