zwrot podatku

Jak obliczyć zwrot podatku? Zobacz jaki zwrot przysługuje Ci w tym roku

Nie wiesz, jaki zwrot podatku przysługuje Ci za 2018 rok? Zastanawiasz się, czy poprawnie wypełniłeś zeznanie podatkowe? Musisz wiedzieć, że nie każda nadpłata PIT do Ciebie wróci. Przeczytaj, w jakich sytuacjach pieniądze nie trafią do Twojej kieszeni i ile możesz czekać na zwrot podatku.

Na czym polega zwrot podatku?

Zwrot podatku jest Twoim podstawowym prawem, gdy jesteś podatnikiem. Pamiętaj o obowiązku regulowania podatków o wartości przewidzianej w przepisach prawa. Jeśli odprowadzisz zbyt wysoką kwotę (lub odprowadzisz podatek, jeśli nie musiałeś tego robić), to kwota ta zostanie zwrócona przez państwo. Na wypłatę zwrotu urząd skarbowy ma 90 dni od momentu, w którym rozliczyłeś się z fiskusem. Pieniądze możesz otrzymać w wybranych formach:

  • w gotówce (musisz udać się do kasy urzędu skarbowego lub zadeklarować chęć otrzymania pieniędzy przez przekaz pocztowy – kwota będzie pomniejszona o koszty wysyłki),
  • przez przelew bankowy (pieniądze otrzymasz na numer konta bankowego, który podałeś przy złożeniu formularza ZAP-3 lub CEIDG-1).

Kiedy możesz otrzymać zwrot podatku?

Zwrot podatku należy Ci się, gdy w deklaracji rocznej wykażesz nadpłatę. Otrzymasz go, jeśli w ubiegłym roku:

  • korzystałeś z ulg podatkowych (na przykład ulgi za dziecko czy internet),
  • płatnik pobrał od Ciebie nienależny podatek,
  • zostały Ci pobrane wyższe zaliczki, niż wynikało to z obowiązku podatkowego.

Istnieją też sytuacje, w których Twój zwrot podatku nie będzie możliwy, a Ty będziesz musiał uregulować niedopłatę do fiskusa. Jeśli w zeznaniu rocznym wykażesz niedopłatę – będziesz musiał pokryć różnicę przed upływem terminu składania deklaracji podatkowych. Po tym czasie fiskus przystąpi do naliczania zaległych odsetek.

Nie wiesz, jak mogło dojść do niedopłaty podatku? Jeśli wpłacałeś zaliczki na podatek według skali dochodowej I stopnia, a niespodziewanie osiągnąłeś II próg dochodu rocznego, będziesz miał niedopłatę podatku dochodowego.

Pamiętaj, że nie otrzymasz zwrotu podatku, gdy kwota nie przekroczy 8,70 zł. Jest to ustalona kwota, która według prawa nie podlega zwrotowi.

Zobacz, gdzie jest Twój zwrot podatku

Sprawdź jaki zwrot podatku otrzymasz i kiedy może to nastąpić.

Zrobisz to w kilku krokach:

  • otwórz stronę finanse.mf.gov.pl,
  • wejdź na portal podatkowy,
  • kliknij przycisk e-deklaracje,
  • wybierz wyszukiwarkę w kolumnie po lewej stronie ekranu,
  • kliknij przycisk Zwrot nadpłaty PIT,
  • podaj dane identyfikacyjne (PESEL lub NIP i kwotę przychodu za rok 2017).

Informacje o kwocie przychodu znajdziesz na formularzu PIT. Znajduje się ona w innych miejscach, w zależności od rodzaju deklaracji. Przykładowo dla PIT-38 jest to pozycja 90 i 141. Po wykonaniu powyższych kroków i wyborze odpowiedniego urzędu skarbowego zobaczysz informację o tym, na jakim etapie realizacji znajduje się Twój wniosek podatkowy.

W przypadku, gdy Twoja nadpłata podatku nie dotrze do Ciebie w terminie 90 dni, masz prawo ubiegać się o odsetki za zwłokę w wysokości 8% w skali roku. Pamiętaj o tym, że gdy urząd skarbowy poprosi Cię o korektę, to naliczanie zwrotu biegnie od początku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie