Jak wypełnić PIT-16A bez wychodzenia z domu?

Termin składania do urzędu skarbowego części zeznań podatkowych mija z końcem stycznia. Jedną z deklaracji, które należy wtedy dostarczyć, jest PIT-16A. Wybierają go osoby fizyczne, które rozliczają się ryczałtowo. Deklaracja dotyczy wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, odliczonej od karty podatkowej. Czym jest karta podatkowa i jakich formalności trzeba dopełnić, żeby móc złożyć PIT-16A?

 

Karta podatkowa jako forma rozliczenia

Karta podatkowa, którą część podatników wybiera jako sposób rozliczenia, to jedna z najprostszych form opodatkowania. Dotyczy ona działalności gospodarczej, a korzystać z niej mogą osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Karta podatkowa najczęściej opłacalna jest dla firm zatrudniających niewielu pracowników. Podatek opłacany miesięcznie ma stałą wartość, bez względu na wartość uzyskiwanych przychodów. Co ważne, również gdy przychodów nie ma, osoba fizyczna nadal jest zobowiązana do opłacania podatku.

 

Karta podatkowa – czy warto ją wybrać?

Wyboru karty podatkowej, a więc jednocześnie składanie rocznego zeznania PIT-16A, mogą dokonać m.in. osoby prowadzące działalność usługową, wytwórczo-usługową, gastronomiczną, a także działalność w zakresie usług rozrywkowych. Kiedy będzie to dla nich opłacalne?

Karta podatkowa to rozwiązanie, które niesie za sobą zarówno wady, jak i zalety dla przedsiębiorcy, który ją wybierze. Jednym z największych plusów jest możliwość całkowitego zrezygnowania z prowadzenia ksiąg w firmie. Podatnik rozliczający się na PIT-16A nie ma też obowiązku składania zeznań podatkowych, nie wpłaca również zaliczek na podatek dochodowy.

Wybierając kartę podatkową trzeba mieć jednak na uwadze, że przy tej formie rozliczenia należy wydawać rachunki i faktury potwierdzające wykonanie usługi czy wydanie towaru zawsze wtedy, gdy zażyczy sobie tego klient. Na PIT-16A nie można też:

  • składać wspólnego zeznania razem z małżonkiem,
  • korzystać z odliczeń i ulg, poza składką na ubezpieczenie zdrowotne,
  • rozliczać się jako podatnik samotnie wychowujący dziecko.

 

Kilka kroków do rozliczenia PIT-16A

Jeśli wiesz już, że dotyczy cię karta podatkowa i ten sposób rozliczenia będzie dla Ciebie opłacalny, pora na zadeklarowanie wyboru tej metody. Masz na to czas do 20 stycznia. Co należy zrobić? Złożyć druk PIT-16 we właściwym urzędzie skarbowym oświadczające, że decydujesz się na rozliczanie w formie karty podatkowej od zryczałtowanego podatku dochodowego.

Składanie takiego wniosku nie jest natomiast potrzebne wtedy, gdy w poprzednim roku rozliczałeś się już na druku PIT-16A. W następnych latach będziesz mógł wypełniać jedynie ten rodzaj deklaracji, chyba że:

  • do 20 stycznia danego roku zlikwidujesz działalność lub
  • złożysz w urzędzie przeciwne oświadczenie, czyli zadeklarujesz rezygnację z rozliczania się w formie karty podatkowej.

Co istotne, jeśli składasz w urzędzie skarbowym PIT-16A, nie możesz do niego dołączać załączników. W przypadku, gdy chcesz rozliczyć się również z innych przychodów, niezależnie powinieneś złożyć osobne zeznanie podatkowe.

 

Już koniec stycznia? Złóż PIT-16A przez internet

31 stycznia mija termin składania deklaracji PIT-16A. Tak krótki czas na rozliczenie się z urzędem skarbowym sprawia, że wielu podatników wybiera e-deklaracje jako sposób na złożenie zeznania podatkowego. Tym samym mogą wypełnić PIT w kilka minut nie wychodząc z domu. Nie marnują też czasu w kolejkach, by złożyć druk w urzędzie skarbowym. PIT przez internet może wypełnić każdy z podatników. System samodzielnie prześle pismo do właściwego urzędu i odeśle podatnikowi potwierdzenie jego dostarczenia, tzw. Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie