bład w PIT

Najczęstsze pomyłki podatników. Co zrobić, by nie przytrafił Ci się błąd w PIT?

Nie tylko przekroczenie terminu złożenia zeznania podatkowego grozi konsekwencjami karnymi. Czekają one też na osoby, którym przytrafi się błąd w PIT. Wysokość kary zależy od stopnia przewinienia, a podatnicy mogą odpowiadać za wykroczenie lub nawet przestępstwo karno-skarbowe. Zobacz, jak uniknąć pomyłek przy wypełnianiu deklaracji podatkowych.

1.     Błąd w PIT – wypełnienie niewłaściwego formularza

Składasz ten sam PIT co roku? Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, że niektóre formularze zmieniają się z każdym rokiem podatkowym. Najczęściej są to drobne i niemal niezauważalne korekty, jednak wypełnienie nieaktualnego dokumentu to błąd w PIT, który przytrafia się wielu podatnikom.

Jak go uniknąć? Jeżeli wypełniasz druk samodzielnie, pobierz go ze strony Ministerstwa Finansów. Dla pewności sprawdź numer indeksu, który znajdziesz w prawym lub lewym, dolnym rogu stron. Ułatwione zadanie mają podatnicy korzystający z e-deklaracji. Jeśli używają zatwierdzonego programu, mogą mieć pewność, że wypełniany formularz jest aktualny.

2.     Błąd w PIT – pusty cel zeznania

Kolejna niepozorna pomyłka zdarza się wtedy, gdy podatnik zapomni o wskazaniu celu złożenia zeznania podatkowego. W tym przypadku błąd w PIT można popełnić bardzo prosto – poprzez niezaznaczenie na formularzu odpowiedniego pola. Do wyboru składający ma dwa: złożenie zeznania lub jego korekta. Jeśli zapomni o postawieniu krzyżyka w odpowiednim miejscu, jego deklaracja będzie niepełna. Urząd skarbowy najprawdopodobniej zawiadomi go o pomyłce i wezwie w celu uzupełnienia PIT.

3.     Błąd w PIT – nieprawidłowy identyfikator podatkowy

Pierwsza (lub w przypadku wypełniania zeznania z małżonkiem – dwie pierwsze) pozycja w formularzu PIT to moment na podanie identyfikatora, jakim posługuje się osoba składająca dokument. Jest to numer PESEL lub NIP. Pojawiający się w tym miejscu błąd w PIT to wpisanie niewłaściwego rodzaju identyfikatora podatkowego.

W czym mylą się podatnicy? Częsty błąd w PIT to np. podanie numeru NIP pracodawcy. Podatnik może przepisać identyfikator z zeznania PIT-11, które otrzymał od płatnika, zamiast wpisać przykładowo swój numer PESEL.

4.     Błąd w PIT – pomyłki w obliczeniach

Podatnikom zdarzają się również zwykłe pomyłki. Wskazana w PIT wartość dochodu powinna odpowiadać różnicy między kwotą przychodów a kosztami ich uzyskania. Na niektórych deklaracjach ta kwota jest nieprawidłowa. Taki błąd w PIT może zdarzyć się podatnikom rozliczającym się na podstawie kilku zeznań od płatników. Wówczas nietrudno o pomyłkę i błędne zsumowanie kilku źródeł dochodów. Można tego prosto uniknąć – wybierając e-deklaracje, czyli wypełniając PIT online. Przeznaczony do tego program wskazuje, które pola należy uzupełnić i pomaga w dokonywaniu obliczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie