pit rozliczenia 2019

Twoja pierwsza e-Deklaracja – co należy wiedzieć o rozliczeniu PIT przez internet?

Popularność elektronicznych deklaracji PIT rośnie z każdym rokiem. Co zrobić, jeśli nie miałeś wcześniej do czynienia z rozliczeniem online? Czy e-Deklaracja będzie dobrym wyborem na pierwsze zeznanie podatkowe? Zapoznaj się z wymogami prawidłowo złożonej e-Deklaracji.

Do kiedy e-Deklaracja powinna zostać złożona?

Podobnie jak w przypadku deklaracji papierowej, należy pamiętać o dotrzymaniu terminu. Rozmaite zeznania podatkowe mają różne daty graniczne złożenia do urzędu, które zależą nie tylko od wariantu PIT, lecz również formy złożenia. Pracodawca, zdecydowany na rozliczenie w formie papierowej, musi mieć na uwadze pewne regulacje. Formularze PIT-11, PIT-8C, PIT-R wraz z IFT-1/IFT-1R, sporządzane dla mniej niż 5 podatników, muszą być złożone do końca stycznia. W przypadku rozliczenia internetowego, e-Deklaracja oparta o powyższe formularze, może zostać złożona nawet do końca lutego. Dodatkowy miesiąc na przesłanie zeznań podatkowych online, może okazać się bardzo przydatne.

Wygodne obliczenia za pomocą programu PIT

Rozliczenie deklaracji elektronicznych jest jedną z najważniejszych przewag nad deklaracją papierową. Ilość wymaganych w deklaracji PIT informacji jest na tyle duża, iż łatwo jest popełnić błąd wskutek niedopatrzenia. Do najczęściej popełnianych błędów z pewnością należą samodzielne wyliczenia należnych kwot. Program PIT wyręczy użytkownika nie tylko w obowiązkach związanych z przeprowadzenia wyliczeń, jak również uzupełni odpowiednie pola deklaracji. Funkcje programu PIT mają na celu zapewnić, iż e-Deklaracja spełni wszystkie niezbędne procedury. została wypisana poprawnie.

Dane autoryzujące czy elektroniczny podpis kwalifikowany?

Aby e-Deklaracja spełniła swoje zadanie, musi uzyskać status autentycznej i zostać opatrzona tzw. podpisem kwalifikowanym. Czy istnieje inny sposób potwierdzenia tożsamości przy złożeniu PIT online? Podatnicy i płatnicy o statusie osoby fizycznej mogą potwierdzić autentyczność zeznania przy użyciu tzw. danych autoryzujących, czyli danych osobistych oraz kwoty przychodu z ubiegłorocznej deklaracji podatkowej.

Płatnicy, którzy nie są osobami fizycznymi, nie mają możliwości użycia danych autoryzujących i są zobowiązani do skorzystania z elektronicznego podpisu kwalifikowanego. Mogą z niego skorzystać również podatnicy, ale należy pamiętać iż jest to rozwiązanie odpłatne.

Pamiętaj o Urzędowym Poświadczeniu Odbioru!

Poprawne dopełnienie formalności, związane z uzupełnieniem i przesłaniem kompletnej deklaracji do urzędu skarbowego nie jest ostatnim krokiem, które musi podjąć podatnik. Należy pamiętać o Urzędowym Poświadczeniu Odbioru (UPO), stanowiące dowód, iż e-Deklaracja została odebrana przez urząd w terminie, a podatnik spełnił swój obowiązek w wyznaczonym przedziale czasowym.

Istnieje kilka powodów, dla których UPO powinno zostać wydrukowane i zachowane. Podatnik ma obowiązek przechowywać dokumentów podatkowych przez 5 lat, jak również zaprezentować UPO w wypadku kontroli skarbowej czy niejasności w złożonej deklaracji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie