Nie wiesz, jak odzyskać środki za przejazdy do pracy? Zobacz, czy przysługują Ci koszty uzyskania przychodu

Każdego roku pracownicy wydają tysiące złotych na dojazdy do pracy. Prawodawca przewidział taką sytuację i wprowadził tzw. koszty uzyskania przychodu. Jest to kwota, której zwrot przysługuje osobom dojeżdżającym do miejsca pracy. W specyficznych przypadkach możliwe jest też uzyskanie większych środków – są to koszty podwyższone. Komu się należą i jak je uzyskać?

Koszty uzyskania przychodu – czym są i ile wynoszą?

Wydatki, jakie pracownicy ponoszą, aby uzyskać lub utrzymać przychód z danego źródła, to tak zwane koszty uzyskania przychodu. Ustawodawca nie wymienił konkretnych przykładów wydatków, ale katalog wydatków, które mogą być za nie uznane. Zaliczamy do nich między innymi codzienne wydatki na dojazdy do i z miejsca pracy. Każdy podatnik, składając deklarację roczną, może ubiegać się o ich zwrot. Ile mogą wynieść koszty uzyskania przychodu?

To zależy. Jeżeli mieszkasz w tej samej miejscowości, w której znajduje się Twoje miejsce pracy, koszty uzyskania przez Ciebie przychodu mogą wynieść:

  • 111,25 zł miesięcznie (i nie więcej, niż 1335 zł rocznie) w przypadku wykonywania jednego stosunku pracy, spółdzielczego stosunku i pracy nakładczej,
  • 111,25 zł miesięcznie (i nie więcej, niż 2002,05 zł rocznie) w przypadku wykonywania równocześnie więcej, niż jednego stosunku pracy, spółdzielczego stosunku lub pracy nakładczej.

 

Komu należą się koszty podwyższone?

Ustawa przewiduje też szczególne przypadki, w których pracownik może ubiegać się o koszty podwyższone. Może się o nie ubiegać każdy podatnik, który zadeklaruje, że mieszka (na stałe lub tymczasowo) poza miejscowością, w której pracuje. Przy czym, co ważne, dotyczy to miejsca zamieszkania, a nie zameldowania.

Koszty podwyższone uzyskania przychodu w takich przypadkach wynoszą:

  • 139,06 zł miesięcznie (i nie więcej, niż 1668,72 zł rocznie) z jednego stosunku pracy, spółdzielczego stosunku lub pracy nakładczej,
  • 139,06 zł miesięcznie (i nie więcej, niż 2502,56 zł rocznie) z równocześnie więcej niż jednego stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy.

Istotne jest przy tym, że o koszty podwyższone nie może ubiegać się pracownik, który z tego tytułu otrzymuje już dodatek za rozłąkę.

 

Rozliczamy koszty podwyższone

Co zrobić, aby móc rozliczyć koszty podwyższone za dojazdy do pracy z innej miejscowości? Wspomniane koszty mają służyć obniżeniu podstawy opodatkowania. Dzięki nim pracownik opłacani niższą wartość zaliczki na podatek dochodowy. Jak zatem rozliczyć koszty podwyższone? Wszystko, co musi zrobić podatnik, to złożenie odpowiedniego oświadczenia. Pracownik powinien w nim poinformować, że mieszka w innej miejscowości, niż ta, w której znajduje się jego zakład pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie