Odliczanie 1% podatku na organizację pożytku publicznego

OPP, czyli organizacje pożytku publicznego, co roku mogą być wspierane przez podatników dzięki przekazywanemu przez nich 1% podatku. Są to różnego typu stowarzyszenia, które skupiają się na wspieraniu kultury i sztuki, ochronie praw zwierząt czy działalności prospołecznej. Przekazywanie jednego procenta jest całkowicie dobrowolne, ale nie jest żadnym dodatkowym obciążeniem. Dlatego warto wiedzieć, jak skorzystać z tej możliwości.

 

Komu możesz przekazać 1% podatku?

1% podatku może przyjąć organizacja posiadająca status OPP, czyli organizacji pożytku publicznego. W tym celu musi zostać wpisana na listę Krajowego Rejestru Sądowego. Aby się tam znaleźć, musi m.in. być aktywna na rynku nieprzerwanie przez co najmniej dwa lata, a sama działalność musi mieć charakter pozarządowy. Nie dotyczy to jednak fundacji należących do partii politycznych.

Jeśli organizacja chciałaby mieć możliwość przyjmowania 1% podatku, musi znaleźć się w wykazie ustawowym. Powinna figurować na liście najpóźniej 30 listopada w roku poprzedzającym ten, w którym podatnik rozlicza się z urzędem skarbowym.

 

Maksymalna kwota to 1 procent podatku

Suma, jaką podatnik chce przekazać dla wybranej organizacji pożytku publicznego, nie może przekroczyć 1% podatku w danej deklaracji PIT. Jeżeli składasz więcej niż jedno zeznanie podatkowe, w każdym z nich możesz przekazać osobny procent na poczet innej organizacji.

Przekazanie środków z zeznania podatkowego jest całkowicie dobrowolne. Warto jednak wiedzieć, że jeśli się na to zdecydujesz, nie będziesz obarczony żadnymi dodatkowymi kosztami. Możesz też wybrać dokładną kwotę, jaką chcesz przekazać. Nie musi to być 1 procent podatku, ale mniejsza suma, jaką wpiszesz w odpowiedniej rubryce zeznania.

 

Kilka kroków do przekazania 1 procenta

Aby przekazać 1% podatku, potrzebujesz jedynie kilku danych podczas wypełniania deklaracji podatkowej. W odpowiedniej rubryce powinieneś wpisać numer OPP znajdujący się we wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego. Potrzebne będzie również podanie kwoty (nieprzekraczającej 1%), jaką chcesz przeznaczyć na wsparcie organizacji. Opcjonalne jest z kolei podanie celu, na jaki chcesz przekazać środki.

Wymogiem do poprawnego przekazania 1% podatku jest złożenie deklaracji w ustawowym terminie. Istotne jest też sprawdzenie, czy wszystkie dane zostały poprawnie wprowadzone. Popełnienie błędu będzie skutkowało nieprzekazaniem kwoty na dany cel, chyba, że poprawki uwzględnisz w złożonej później korekcie zeznania podatkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie