ulgi podatkowe deklaracja zwrot

Załącznik PIT 0 – sprawdź, kto musi o nim pamiętać

Załącznik PIT 0 jest przeznaczony dla wszystkich podatników, którzy korzystają z odliczeń od dochodu czy podatku. Formularz ten powinien zostać dostarczony wraz z roczną deklaracją podatkową. Warto pamiętać, że mogą z niego skorzystać wyłącznie osoby rozliczające się przy pomocy niektórych deklaracji. Sprawdź, kto powinien złożyć załącznik PIT 0.

Jakie ulgi można odliczyć poprzez załącznik PIT 0?

W poprzednim roku podatkowym poniosłeś wydatki, które są obejmowane przez ulgi podatkowe? Pamiętaj, że cześć lub całość z nich może zostać Ci zwrócona. Wystarczy, że wypełnisz załącznik PIT 0 umożliwiający Ci poinformowanie fiskusa o nakładach i ich rodzajach.

Możesz to zrobić wyłącznie, gdy rozliczasz się poprzez: PIT-28, PIT-36 i PIT-37. Załącznik PIT 0 dotyczy dwóch rodzajów ulg: odliczonych od dochodu i odliczonych od podatku.

Ulgi od dochodu to:

  • zwrot nienależnie pobranych świadczeń,
  • wydatki na nabycie nowych technologii,
  • ulga rehabilitacyjna,
  • ulga internetowa,
  • darowizny (na cele charytatywne czy kult religijny),
  • ulga z tytułu wpłat na IKZE.

Natomiast ulgi odliczone od dochodu obejmują:

  • ulgę abolicyjną,
  • ulgę z tytułu umowy aktywizacyjnej,
  • ulgę prorodzinną (potocznie ulgę na dziecko),
  • ulgę na wyszkolenie uczniów.

Załącznik PIT 0 nie obejmuje odliczeń z tytułu składek zdrowotnych, kosztów uzyskania przychodu i ZUS. Dane te muszą zostać zawarte na konkretnych deklaracjach.

Wspólne rozliczenie majątkowe w przypadku załącznika PIT 0

Zastanawiasz się, w jaki sposób rozliczyć ulgi od dochodu i podatku rozliczając się wraz ze swoim małżonkiem? Możesz zrobić to przy pomocy jednego załącznika PIT-0. Istnieją wyjątki takie jak dokonanie kilku darowizn na cele charytatywne. To właśnie wtedy dane dotyczące poszczególnych z nich nie zmieszczą się na jednym formularzu. W tym wypadku musisz skorzystać z kolejnego druku i oznaczyć go odpowiednim numerem.

Pamiętaj, że w przypadku rozliczenia waszych deklaracji osobno, powinniście dostarczyć niezależne załączniki PIT 0 i dołączyć je do zeznań podatkowych.

Załącznik PIT 0 – formy dostarczenia i dokumenty, które trzeba posiadać

Korzystając z ulg podatkowych należy złożyć odpowiednie dokumenty, które uprawnią Cię do ich otrzymania. Jest to załącznik PIT 0 informujący urząd o danych odliczeniach. Możesz go złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, wysłać pocztą lub przez internet – korzystając z systemu e-Deklaracje.

Korzystając z PIT 0, musisz pamiętać o udokumentowaniu poszczególnych ulg podatkowych. Dokumenty te nie muszą zostać dostarczone wraz z zeznaniem. Wystarczy, że będą przez Ciebie przechowywane do momentu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie