kalkulator podatkowy

Do czego służy kalkulator podatkowy?

W przypadku, w którym nie dysponujemy dogłębną wiedzą na temat księgowości i finansów, precyzyjne określenie wysokości podatku i przyszłego wynagrodzenia może nastręczać trudności. Rozwiązaniem powyższych problemów są kalkulatory podatkowe, z których korzystają zarówno podatnicy jak i płatnicy, łącznie z biurami księgowymi. Jak Tobie może przydać się kalkulator podatkowy? Jak powinieneś z niego korzystać?

Przedsiębiorca a kalkulator podatkowy

Kalkulator podatkowy, przeznaczony dla przedsiębiorców, to jedno z najczęściej używanych narzędzi podatkowych. Pozwala on na sprawdzenie składki ZUS, jaką należy odprowadzić do urzędu skarbowego z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Aby uzyskać poprawne wyliczenia powyższej składki, przedsiębiorca będzie musiał mieć znać swój dokładny przychód z wcześniejszego roku podatkowego, jak również dysponować dokładnym wyliczeniem ilości przepracowanych dni. Kalkulator podatkowy uwzględni również należne ulgi (jeśli działalność trwa krócej niż 24 miesiące) i pomniejszone składki (tzw. mały ZUS).

Wyliczenie wynagrodzeń i płac przy użyciu kalkulatora

Opisywany kalkulator podatkowy będzie również użyteczny dla podatników zatrudnionych na umowę o umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Posiada on funkcje wyliczenia miesięcznej pensji netto („na rękę”), która zostaje wygenerowana w oparciu o wpisane wynagrodzenie brutto. po podaniu kwoty wynagrodzenia brutto. Rezultat wykazany przez kalkulator podatkowy, będzie zawierał koszty właściwe dla rodzaju umowy wraz z ponoszonymi składkami. Rezultatem działań kalkulatora będą informacje na temat osiągnięte przychodu netto w każdym miesiącu działania firmy. Program dostarczy również informacji dotyczących kosztów osiągnięcia dochodów, jak również uiszczonych składkach ZUS i zaliczkach PIT.

Wyliczenie kwoty wolnej od podatku przy pomocy kalkulatora

W interesie podatnika, który rozlicza się przy użyciu skali podatkowej, jest bieżące monitorowanie wyznaczonej obecnie kwoty wolnej od podatku. W przypadku niskiego uzyskanego dochodu rocznego, nie będą oni musieli od niego odprowadzać podatku. W obecnym roku kwotę wolną od podatku ustalono na poziomie 8000 złotych rocznie. Po wpisaniu kwoty rocznego dochodu w odpowiednie pole, kalkulator podatkowy wyznaczy kwotę, którą trzeba będzie odprowadzić w wyliczanym roku podatkowym.

Rozliczenie PIT bez kalkulatora podatkowego

Czy do wyliczenia podatku PIT kalkulator podatkowy jest niezbędny? Obowiązek rozliczenia rocznego można spełnić bez wykorzystania kalkulatora. Jak tego dokonać?

Rozliczenie się z fiskusem bez użycia dodatkowych narzędzi obliczeniowych jest wykonalne zarówno przez przedsiębiorców, jak i zatrudnionych przez nich pracowników. Najwygodniejszą metodą jest rozliczenie PIT przez internet, przy użyciu tzw. e-Deklaracji. Podatnik nie będzie musiał przeprowadzać samodzielnie żadnych obliczeń. Dysponując jedynie danymi, otrzymanymi od pracodawcy w ramach PIT-11, program wyliczy niezbędne kwoty, a część deklaracji zostanie uzupełniona samoczynnie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie