do kiedy wysłać pit

Niedotrzymanie terminu złożenia deklaracji podatkowej grozi karą grzywny. Ważne jest dopełnienie wszystkich formalności. Zobacz do kiedy wysłać PIT i co zrobić, jeśli ominąłeś termin złożenia zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym.

Do kiedy wysłać PIT za osiągnięty dochód?

PIT za osiągnięty dochód wypełniasz na podstawie informacji, które otrzymujesz od swoich pracodawców lub zleceniodawców na formularzach PIT-11. Muszą Ci je dostarczyć do końca lutego w danym roku podatkowym, który następuje po tym, z którego się rozliczasz. Zastanawiasz się, do kiedy wysłać PIT 37? W roku 2019 termin ten przypada na wtorek, 30 kwietnia. Jest to ostatnia data złożenia deklaracji podatkowej w urzędzie skarbowym i elektronicznie.

Czas na rozliczenie deklaracji – do kiedy wysłać PIT?

Zatrudniający mają obowiązek przekazywania informacji na temat zarobków swoich pracowników. Muszą także pamiętać o dotrzymywaniu określonych terminów. Istnieją dwie możliwości:

  • dostarczenie PIT w formie papierowej do 31 stycznia,
  • wysłanie PIT w formie elektronicznej do końca lutego.

Jakie terminy na złożenie deklaracji dotyczą podatników? Osoby rozliczające się w pierwszej grupie deklaracji, muszą je złożyć do 31 stycznia. Są to:

  • PIT-16A,
  • PIT-19A,
  • PIT-28.

Większa część podatników rozlicza się ze swoimi urzędami do końca kwietnia. W roku 2019 jest to 30 kwietnia. Do tego terminu PIT muszą dostarczyć osoby wypełniające:

  • PIT-36,
  • PIT-36L,
  • PIT-37,
  • PIT-38,
  • PIT-39.

Jak najszybciej złożyć PIT?

Zbliżająca się data rozliczania PIT przyciąga do urzędów skarbowych rzesze podatników, którzy czekali do ostatniej chwili na dostarczenie swoich formularzy. Urzędy często wydłużają godziny swojej pracy, jednak nie rozwiązuje to problemów. Co zrobić, gdy zostało kilka dni do złożenia PIT, a Ty nie możesz pozwolić sobie na czekanie w kolejce?

Skorzystaj z e-deklaracji. Jest to sposób doręczenia PIT w formie elektronicznej. Zastanawiasz się do kiedy wysłać PIT przez internet, aby dotarł na czas? Możesz go przekazać nawet ostatniego dnia składania zeznań – 30 kwietnia. Termin składania deklaracji mija o północy. Po jej dostarczeniu i przetworzeniu otrzymasz Urzędowe Poświadczenie Odbioru, co będzie Twoją gwarancją na dotarcie PIT na czas.

Złożenie PIT po upływie terminu

Jeśli spóźniłeś się ze złożeniem PIT w terminie – zrób to jak najszybciej. Dołącz do tego czynny żal, czyli wyjaśnienie, dlaczego nie dostarczyłeś swojej deklaracji w wyznaczonym czasie. Jeśli było to pierwsze tego typu przewinienie, istnieje szansa, że nie otrzymasz kary. Pamiętaj jednak, że urząd każdą sprawę rozpatruje indywidualnie. Za wykroczenie skarbowe, jakim jest niedotrzymanie terminu, możesz otrzymać grzywnę w wysokości od jednej dziesiątej do jednej dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie