
Ulgi tylko dla wybranych twórców. Zmiany w przepisach podatkowych
Wraz z dniem 1 stycznia 2018 roku w życie weszły nowe przepisy wprowadzające wyższe ulgi dla osób zarabiających na prawach autorskich. Jednocześnie nastąpiło ograniczenie rodzajów działalności, które mogą być zaliczane do twórców. Zobacz, czy odliczenia od podatku, z których korzystałeś, dalej Cię obowiązują.
Katalog zawodów, które mogą skorzystać wyższego odliczenia od podatku
Jeśli wykonujesz działalność mającą charakter twórczy, masz prawo do rozliczenia podwyższonych kosztów uzyskania osiągniętych przychodów. Niestety od 2018 roku, część zawodów dotychczas zaliczanych do twórczych, straciła ten charakter. Obecnie, 50-procentowe odliczenia od podatku dotyczy osób, działających w branży:
- publicystycznej,
- badawczo rozwojowej lub naukowo dydaktycznej,
- twórczej w zakresie architektury (dotyczy to też architektury krajobrazu i wnętrz), sztuk plastycznych, muzyki, literatury pięknej, urbanistyki, twórczości audiowizualnej, fotografiki, choreografii, programów komputerowych, lutnictwa artystycznego, dziennikarstwa i sztuki ludowej,
- artystycznej, w dziedzinach sztuki estradowej i aktorskiej, z zakresu wokalistyki, dyrygentury, instrumentalistyki, scenografii, kostiumografii, reżyserii i sztuki tanecznej lub cyrkowej,
- produkcji audiowizualnej scenarzystów, operatorów dźwięku i obrazu, montażystów, kaskaderów i reżyserów.
Krótsza lista zawodów mogących ubiegać się o ulgę
Do tej pory twórcy z zakresu tłumaczeń, coachingu, grafiki komputerowej czy copywritingu mogli korzystać z podwyższonych kosztów tak samo, jak przedstawiciele innych wolnych zawodów. Obecnie nie jest już to możliwe. Zmiana ta nie jest korzystna dla wielu podatników. Profesje, które znalazły się na tej liście, mogą korzystać jedynie z odliczenia od podatku w wysokości 20% w przypadku umowy o dzieło lub zlecenie. Jeśli chodzi o osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę – mogą one odliczyć się ryczałtowo z sumy 111,25 zł.
Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym dotycząca osób fizycznych może być interpretowana przez każdego na wiele sposobów. Poprzez mało precyzyjne określenie przepisów, organy podatkowe będą mogły kwestionować zastosowanie poszczególnych kosztów. Nie jest to dobra wiadomość dla podatników. Co więcej, każdy z przypadków prowadzonej działalności należałoby rozpatrzeć o indywidualne interpretacje organów. W przeciwnym wypadku ciężko stwierdzić czy działalność twórcy, wchodzi w zakres zawodów pozwalających na podwyższone koszty autorskie.