deklaracja podatkowa pit

Rozliczanie PIT – do kiedy istnieje możliwość składania deklaracji?

Zgodnie z przepisami, każdy podatnik musi złożyć zeznanie podatkowe w określonym terminie. Nie wiesz, ile zostało Ci czasu na rozliczanie PIT? Do kiedy trzeba wysłać poszczególne deklaracje? Wszystko zależy od tego, jaki formularz musisz wypełnić. W niektórych przypadkach znaczenie może mieć także forma zeznania – papierowa bądź elektroniczna. Dowiedz się, jakie są terminy składania formularzy PIT i co robić, by szybko się rozliczyć z urzędem skarbowym.

Rozliczanie PIT – do kiedy należy złożyć pierwsze deklaracje?

Pierwsza grupa podatników będzie musiała pomyśleć o zeznaniach podatkowych już w styczniu. To właśnie do końca tego miesiąca trzeba dostarczyć do urzędu skarbowego PIT-16A (czyli kartę podatkową), PIT-19A (czyli odliczenie składki zdrowotnej od ryczałtu osób duchownych) oraz PIT-28 (druk dla podatników rozliczających się metodą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych).

Warto zaznaczyć, że ostateczny termin składania zeznania będzie jednak inny, jeśli podatnik rozliczający się poprzez PIT-28, czerpie dochody z tytułu najmu albo dzierżawy. W takim przypadku ma on czas do 20 dnia kolejnego miesiąca albo do końca roku (jeżeli uzyskał przychód w grudniu) na to, by spełnić swój obowiązek podatkowy.

ZUS i pracodawcy składają PIT do końca lutego

Ostatni dzień lutego to data, którą powinni zapisać wszyscy pracodawcy, którzy chcą rozliczać się drogą elektroniczną. To ostateczny termin, kiedy mogą jeszcze przeprowadzić rozliczanie PIT. Do kiedy mogą się natomiast rozliczyć pracodawcy, którzy wybierają papierową formę rozliczeń? Mają czas do końca stycznia. Jeśli do tego czasu nie złożą zeznania podatkowego, będą musieli liczyć się z nałożeniem grzywny albo skorzystać z elektronicznych deklaracji.

Do końca lutego o PIT będzie musiał pamiętać też ZUS. Do 28 lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi uzupełnić za podatnika deklarację PIT-40A – dotyczy to osób, które pobierały w ciągu minionego roku podatkowego emeryturę albo rentę. Nie muszą same wypełniać deklaracji – ZUS robi to za nich i przesyła je do urzędu skarbowego.

Koniec kwietnia – dla kogo to ostateczny termin?

Wiele osób będzie musiało zaznaczyć w kalendarzach datę 30 kwietnia. Do tego dnia włącznie urząd skarbowy będzie przyjmował następujące rodzaje deklaracji podatkowych:

  • PIT-36 i PIT-36L,
  • PIT-37,
  • PIT-38,
  • PIT-39.

Szybkie rozliczenie PIT przez internet

Wydawało Ci się, że masz jeszcze dużo czasu na złożenie deklaracji podatkowej, a tymczasem wkrótce minie ostateczny termin rozliczenia? W takim razie najlepiej skorzystaj z możliwości wysłania zeznania PIT przez internet. Żeby wypełnić formularz, możesz wykorzystać specjalny program przeprowadzający rozliczanie PIT. Do kiedy możesz wysłać z jego pomocą deklarację? Nawet tuż przed północą – aplikacja pozwoli Ci w 10 minut uzupełnić formularz, który w kilka chwil prześlesz do urzędu skarbowego. Potem wystarczy tylko, że pobierzesz UPO i będziesz miał dowód na to, że rozliczyłeś się z fiskusem w ustalonym terminie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie