Jak wypełnić PIT-39? Złóż zeznanie bez popełniania błędów

Odpłatne zbycie nieruchomości łączy się z odprowadzeniem podatku i rozliczeniem się z urzędem skarbowym. Służy temu złożenie deklaracji PIT-39. Dotyczy to jednak tylko tych podatników, którzy nabyli lub wybudowali nieruchomość nie wcześniej niż 5 lat wcześniej. Zobacz, jak wypełnić PIT-39, by uniknąć popularnych błędów.

 

Kto powinien złożyć PIT-39?

Prawo określa listę sytuacji, w których podatnik jest zobowiązany do rozliczenia się z urzędem skarbowym na deklaracji PIT-39. To zeznanie roczne dotyczy osób, które odpłatnie zbyły posiadaną przez nich nieruchomość. Taką nieruchomością w rozumieniu prawa jest:

  • nieruchomość gruntowa, czyli należąca do podatnika część powierzchni ziemi, stanowiąca odrębny przedmiot własności,
  • nieruchomość lokalowa, czyi część budynku stanowiąca odrębny przedmiot własności,
  • nieruchomość budynkowa, czyli budynek stale związany z gruntem, stanowiący przedmiot własności odrębnej od gruntu.

Podatek PIT, z którego podatnik ma obowiązek rozliczyć się z urzędem skarbowym, jest obliczany od dochodu. Kwotę liczy się poprzez odjęcie kosztów odpłatnego zbycia od kwoty zbycia określonej w umowie. Dane koszty odpłatnego zbycia to wszystkie środki, które należało przekazać na dokonanie transakcji. W zależności od przypadku, są to np. opłaty za ogłoszenia prasowe czy prowizje dla pośrednika.

 

Zwolnienie ze złożenia PIT-39

Przed zastanowieniem się, jak wypełnić PIT-39, sprawdź, czy na pewno masz obowiązek złożenia tego rodzaju zeznania. Przykładowo, jeżeli przychód uzyskany ze zbycia nieruchomości został przekazany przez Ciebie na nowe cele mieszkaniowe, jesteś zwolniony ze składania PIT-39. Za cele mieszkaniowe uznaje się:

  • nabycie lokalu mieszkaniowego, budynku, jego części lub udziału,
  • nabycie gruntu, udziału w gruncie lub nabycie prawa użytkowania gruntu wieczystego lub udziału w takim prawie,
  • nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
  • rozbudowa, przebudowa bądź adaptacja na własne cele mieszkalne własnego budynku lub lokalu,
  • spłata kredytu lub pożyczki zaciągniętego na własne cele mieszkaniowe.

 

Jak wypełnić PIT-39 krok po kroku

Nie wiesz, jak wypełnić PIT-39 bez popełnienia błędów? Podstawą jest prawidłowe określenie wartości podatku. Poza tym musisz określić też koszty uzyskania przychodów. Łączą się one z:

  • nabyciem prawa majątkowego lub nieruchomości,
  • kosztami wybudowania nieruchomości lub kosztami prawa majątkowego,
  • zapłaconym podatkiem od spadków i darowizn,
  • nakładami wpływającymi na zwiększenie wartości danej nieruchomości lub praw majątkowych.

Po określeniu tych danych czas na wypełnienie deklaracji. Jak wypełnić PIT-39 bez błędów? Sposobem, z którego z roku na rok korzysta coraz większa liczba podatników, jest wypełnienie PIT online. Przeznaczony do tego program wskazuje, które rubryki należy wypełnić i sam wykonuje obliczenia. Dzięki temu zyskujesz czas na samodzielne wpisywanie informacji. Zmniejsza się też ryzyko popełnienia błędu. Proces kończy się przesłaniem zeznania do odpowiedniego urzędu skarbowego i dostarczeniem podatnikowi Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie