Obniż podatek. Sprawdź, czy przysługuje ci ulga

Obowiązku podatkowego nie unikniemy, ale jest kilka sposobów na obniżenie kwoty podatku. Zobacz ulgi podatkowe za PIT2019 i sprawdź ile możesz zaoszczędzić na rozliczeniu z fiskusem.

Z ulgi podatkowej mogą skorzystać podatnicy, którzy na przykład wsparli finansowo swój kościół albo przekazali pieniądze na cele charytatywne, jak leczenie chorych dzieci. Od podatku można odpisać także zakup leków albo sprzętu do rehabilitacji. A nawet zakup samochodu czy koszty internetu. Wszystko to jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami.

 

Ulgi podatkowe- kiedy są możliwe

Największe ulgi podatkowe to te prorodzinne związane z ulgami na dzieci. Rodzice małoletnich dzieci mogą odpisać od podatku nawet 1112, 004 zł do 27 000,00 zł rocznie, w zależności od tego ile mają dzieci na wychowaniu. Jednak by móc skorzystać z ulgi na dzieci należy spełniać warunek, którym jest kryterium dochodowe. W przypadku małżeństwa łączny dochód roczny pary nie może przekraczać 112 tys. zł. Zaś w przypadku rodziców samotnie wychowujących dziecko jest to 56 tys. zł rocznie. Podatnicy spełniający to kryterium mogą skorzystać z ulgi podatkowej w zależności od tego ile dzieci mają na wychowaniu.

Inna grupa ulg związana jest ze zdrowiem. Jeśli przydarzyła się nam cięższa choroba, to możemy od podatku odpisać koszty leków- kwotę miesięczną pomniejszoną o 100 zł, ale tylko wówczas jeśli potrafimy udokumentować zakup tych leków ( mamy odpowiednie rachunki),  i jeśli do tego dołączymy  zaświadczenie lekarskie  o konieczności stosowania leków.

Podobnie jest ze sprzętem do rehabilitacji z tą różnicą, że kwota podlegająca odliczeniu nie ma limitu a oprócz rachunków potrzebujemy orzeczenia o niepełnosprawności.

Ulgi podatkowe to także koszty internetu- do 760 zł rocznie, ale tylko przez pierwsze dwa lata z rzędu. A także koszty zakupu samochodu, do 2 280 zł, ale pod warunkiem posiadania orzeczenia o niepełnosprawności.

Z ulgi podatkowej za PIT2019 skorzystają również przedsiębiorcy, którzy zainwestowali w rozwój i badania. Możliwy jest zwrot od 30 do 50 proc. poniesionych wydatków, ale konieczna jest ewidencja kosztów kwalifikowanych i rachunki świadczące o rzeczywiście poniesionych wydatkach.

 

Ulgi podatkowe, kto jeszcze skorzysta?

Oprócz opisanych wyżej przypadków co roku, nie tylko wypełniając PIT2022, od podatku możemy odpisać stałe rzeczy, jak:

  • Odliczenie IKZE, czyli konta emerytalnego
  • Składki na ZUS
  • Składki zdrowotne
  • Abolicja podatkowa dla osób, które pracowały za granicą i tam zapłaciły podatki

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie