
Zwrot podatku. Kiedy go otrzymasz i co, jeśli urząd nie zwróci nadpłaty w terminie?
Obowiązek złożenia deklaracji PIT ma każdy z podatników. Służy to zadeklarowaniu czynności, które w poprzednim roku podatkowym mogły generować przychody. Oprócz tego, składanie deklaracji ma za zadanie wskazać zaliczki na podatek pobierane przez cały rok. Zwrot podatku następuje w momencie, gdy w trakcie roku podatnik wpłacił więcej zaliczek, niż wynosi łączna roczna kwota podatku.
Ile trzeba czekać na zwrot podatku?
Jedną z najbardziej interesujących kwestii jest czas, jaki podatnik musi założyć na oczekiwanie na zwrot podatku. Z reguły termin zwrotu nadpłaconego podatku wynosi 3 miesiące. Jest to maksymalny czas, w trakcie którego urząd powinien rozpatrzyć deklarację i przesłać przysługujący podatnikowi zwrot.
Należy przy tym pamiętać, że ustawowe 3 miesiące dotyczą terminu od momentu złożenia deklaracji podatkowej. Może być to dzień złożenia deklaracji przez internet, wysłania dokumentu listem poleconym lub złożenia deklaracji we właściwym urzędzie.
Zwrot podatku po upływie 3 miesięcy
Może się zdarzyć, że podatnik czeka na zwrot podatku dłużej, niż przewiduje to przewidywany termin. Z czego może wynikać opóźnienie? Najczęściej dotyczy to sytuacji, w których organ skarbowy w ramach czynności sprawdzających wykryje błędy w deklaracji podatkowej. Podatnik otrzyma wtedy pismo lub wezwanie i zostanie poinformowany o czynnościach, które powinien podjąć. Będzie to np. złożenie korekty PITu lub dostarczenie brakujących dokumentów. Jeżeli podatnik samodzielnie skoryguje deklarację, właściwy urząd skarbowy ma 3 miesiące na zwrot podatku od terminu złożenia korekty.
Inne powody zwrotu po terminie
Ostateczny termin zwrotu podatku liczy się w dniu:
- Złożenia polecenia przelewu przez urząd w banku – w przypadku zwrotu na konto podatnika,
- Nadania przekazu pocztowego – w przypadku zwrotu w gotówce,
- Wypłacenia odpowiedniej kwoty nadpłaty przez organ lub pozostawienia jej do odbioru przed podatnika w kasie – również w przypadku zwrotu w gotówce.
Jeżeli urząd skarbowy nie dotrzymał terminu zwrotu, podatnik może liczyć na odsetki za zwłokę. Jeżeli kwota spóźnionego zwrotu przekracza 11,60 zł, stosuje się odsetki podatkowe. W przeciwnym wypadku odsetki nie zostaną naliczone.
Jak przyspieszyć zwrot podatku?
Dobra wiadomość dla wszystkich podatników jest taka, że każdy z nich może realnie wpłynąć na przyspieszenie procesu wypłaty zwrotu podatku. Z zasady, im wcześniej złoży się roczną deklarację, tym krócej trzeba będzie oczekiwać na zwrot podatku. Niewielki odsetek podatników dostarcza zeznania na początku obowiązującego terminu (czyli w lutym), tak więc jeśli zależy Ci na szybkim zwrocie, postaraj się jak najszybciej rozliczyć z urzędem.
Szybką i bezpieczną metodą jest wypełnienie deklaracji online. Przeznaczane do tego programy samodzielnie dokonują obliczeń, a wysłana deklaracja natychmiast pojawia się w urzędzie.